top of page

WspóÅ‚czesne spoÅ‚eczeÅ„stwo czÄ™sto okreÅ›lane jest mianem informacyjnego, ze wzglÄ™du na szeroki rozwój i zastosowanie różnorodnych technologii, w tym także technologii informacyjno – komunikacyjnej (TIK). Do niedawna podstawowym noÅ›nikiem informacji byÅ‚ czÅ‚owiek.

Dzisiaj już nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że technologia informacyjna i komunikacyjna jest potrzebna w edukacji. WiedzÄ… o tym nauczyciele, uczniowie, ich rodzice, autorzy materiaÅ‚ów dydaktycznych, organizacje zajmujÄ…ce siÄ™ wspieraniem nauczania oraz twórcy i dystrybutorzy technologii informacyjnej. Ilość informacji, jaka jest dostÄ™pna dziÄ™ki TIK oraz ogromne zasoby, jakimi dysponuje dzisiaj sieć globalna, pozwalajÄ… na dzielenie siÄ™ nimi na szerokÄ… skalÄ™. Praktycznie każdy, kto dysponuje urzÄ…dzeniem umożliwiajÄ…cym transfer, zapis i przetwarzanie danych może mieć w tym swój udziaÅ‚. Może być zarówno twórcÄ…, jak i użytkownikiem. Powszechny dostÄ™p do komputerów i oprogramowania sprzyja zwiÄ™kszaniu kompetencji nauczycieli oraz przygotowaniu uczniów do życia w spoÅ‚eczeÅ„stwie informacyjnym. PostÄ™p technologii w tym zakresie jest tak dynamiczny, że wymusza permanentne ksztaÅ‚cenie umiejÄ™tnoÅ›ci umożliwiajÄ…cych korzystanie z urzÄ…dzeÅ„ mobilnych, pojawiajÄ…cych siÄ™ na rynku jak grzyby po deszczu – np. nowej generacji tablety, smartfony, ultrabooki, mini-projektory, mieszczÄ…ce siÄ™ na dÅ‚oni, oraz najnowsze oprogramowanie.

„Do najważniejszych umiejÄ™tnoÅ›ci zdobywanych przez ucznia w trakcie ksztaÅ‚cenia ogólnego w szkole podstawowej należą:

  1. umiejÄ™tność posÅ‚ugiwania siÄ™ nowoczesnymi technologiami informacyjno komunikacyjnymi, w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji”.

  2. „Ważnym zadaniem szkoÅ‚y podstawowej jest przygotowanie uczniów do życia w spoÅ‚eczeÅ„stwie informacyjnym. Nauczyciele powinni stwarzać uczniom warunki do nabywania umiejÄ™tnoÅ›ci wyszukiwania, porzÄ…dkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeÅ‚, z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, na zajÄ™ciach z różnych przedmiotów.” (RozporzÄ…dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz ksztaÅ‚cenia ogólnego w poszczególnych typach szkóÅ‚ (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).

bottom of page